Monster Rancher Wiki
Advertisement
Monster Battles
Monster Battles.jpg
Alternate Name(s) Tournaments
Tourneys
Appears Monster Rancher Battle Card 2
Monster Rancher DS
Anime Series

Monster Battle tournaments supposedly began in ancient times after the Tochikan people learned how to regenerate monsters from discs. A large festival was held in Tochika every few months (at that time, it was a large area of the countryside) called the Tochika Festa, and people would bring monsters that they trained in combat for a tournament battle. Soon, other cities began adopting this custom, and some even erected large arenas for the sport to be held and witnessed in. The Great 5 tournament became the standard for people who wanted to become famous as Breeders. It consists of 5 battles, one in each area on the continent.

Official monster battle tournaments did not become organized until hundreds of years later, several years after the Final War ended. By that time, the continents had divided, and areas had to come up with their own battling rules. The first Monster Association, FIMBA, was created then and others followed suit. Many more coliseums were built, and ranks were assigned.

Each tournament has different qualifications. For example, some are type-only tournaments, where only Beast-types or Sprite-types may enter. Some are species-only (ie, meant for only Suezos). Some tournaments can only be entered with an official invitation, usually set forth as a test from the Monster Association to gauge a Breeder's skill level before allowing them to raise more powerful monsters. Most tournaments are divided by Breeder rank, so only level A monsters can compete in level A tournaments. Some tournaments are done sudden-death/elimination style (bracket), some only consist of one battle, and some are done round-robin style (grid). It all depends on the game, the location, and the Breeder rank.

All official monster battles culminate in the annual Legend Cup tournament, which is qualified by four smaller battles that change yearly. Each Monster Association has their own Great 4 tournaments, and once those are won, they become eligible to travel to whichever city is hosting the Legend Cup of that year (sort of like the Olympics). The Searchers plan to win IMa's Great 4 and qualify for the championship in the third season of the anime series, as well as being the way to "beat the game" in most of the video game installments.

Another tournament of great importance is the Emperor's Cup, which is held in the same arena on Age. Although it is separate from the Association Monster Battles, this tournament is available upon request. It has the same qualifications as the Legend Cup, but only one opponent--a Diva named Dynast who is the oldest living monster known to date. If a breeder manages to beat both the Legend and Emperor's Cup they are bestowed the rank of Legendary Breeder, a title only held by four people in history: Pabs, Tesca, Magna, and Fleria.

Tournaments by Game

Monster Rancher 1

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Won Gold Won
Fly Pill Cup Jan 1 Round Robin 4 C Fly Pill 2000
Salem Cup Jan 2 Round Robin 4 Salem D 2000
Pill Cup Jan 2 Round Robin 4 A Pill 8000
Beginner Cup Jan 4 Round Robin 4 E 1000
Vitamin D Cup Jan 4 Round Robin 4 B Vitamin D 5000
Winter E Cup Feb 2 Round Robin 4 E 1000
Winter D Cup Feb 2 Round Robin 4 D CD Fragments 2000
Winter C Cup Feb 2 Round Robin 4 C CD Fragments 3000
Winter B Cup Feb 2 Round Robin 4 B CD Fragments 5000
Queens Cup Feb 2 Round Robin 4 A 8000
Winter A Cup Feb 4 Round Robin 4 A Doll Head 5000
Dandelion Cup Mar 1 Round Robin 4 E 1000
Alta Cup Mar 2 Round Robin 4 Alta Vista D 2000
Official E Cup Mar 4 Round Robin 4 Ryuwn E 500
Official D Cup Mar 4 Round Robin 6 Ryuwn D 1000
Official C Cup Mar 4 Round Robin 8 Ryuwn C 2000
Official B Cup Mar 4 Round Robin 8 Ryuwn B 3000
Official A Cup Mar 4 Round Robin 8 Ryuwn A 4000
Official S Cup Mar 4 Round Robin 8 Ryuwn S 5000
Hartville Cup Apr 2 Round Robin 4 Hartville Ruins D 2000
Blossom Cup Apr 3 Round Robin 4 E 1000
Trial Cup Apr 4 Round Robin 4 B 5000
Spring E Cup May 2 Round Robin 4 E 1000
Spring D Cup May 2 Round Robin 4 D CD Fragments 2000
Spring C Cup May 2 Round Robin 4 C CD Fragments 3000
Spring B Cup May 3 Round Robin 4 B CD Fragments 5000
Diamond Cup May 3 Round Robin 4 A Diamond 0
Vitamin C Cup Jun 1 Round Robin 4 D Vitamin C 2000
Vitamin B Cup Jun 1 Round Robin 4 C Vitamin B 2000
New Leaf Cup Jun 2 Round Robin 4 E 1000
Official E Cup Jun 4 Round Robin 4 Ryuwn E 500
Official D Cup Jun 4 Round Robin 6 Ryuwn D 1000
Official C Cup Jun 4 Round Robin 8 Ryuwn C 2000
Official B Cup Jun 4 Round Robin 8 Ryuwn B 3000
Official A Cup Jun 4 Round Robin 8 Ryuwn A 4000
Official S Cup Jun 4 Round Robin 8 Ryuwn S 5000
Sun Cup Jul 2 Round Robin 4 E 1000
Salem Cup Jul 2 Round Robin 4 Salem D 2000
Barees Cup Jul 3 Round Robin 4 Barees Amusement Park C 3000
Summer D Cup Aug 2 Round Robin 4 D CD Fragments 2000
Summer B Cup Aug 2 Round Robin 4 B CD Fragments 5000
Kings Cup Aug 2 Round Robin 4 A 8000
Summer E Cup Aug 3 Round Robin 4 E 1000
Summer C Cup Aug 3 Round Robin 4 C CD Fragments 3000
Cricket Cup Sep 1 Round Robin 4 E 1000
Vitamin A Cup Sep 1 Round Robin 4 D Vitamin A 1000
Official E Cup Sep 4 Round Robin 4 Ryuwn E 500
Official D Cup Sep 4 Round Robin 6 Ryuwn D 1000
Official C Cup Sep 4 Round Robin 8 Ryuwn C 2000
Official B Cup Sep 4 Round Robin 8 Ryuwn B 3000
Official A Cup Sep 4 Round Robin 8 Ryuwn A 4000
Official S Cup Sep 4 Round Robin 8 Ryuwn S 5000
Alta Cup Oct 3 Round Robin 4 Alta Vista D 2000
Maple Cup Oct 4 Round Robin 4 E 1000
Hartville Cup Oct 4 Round Robin 4 Hartville Ruins C 3000
Trial Cup Oct 4 Round Robin 4 B 5000
Fall D Cup Nov 2 Round Robin 4 D CD Fragments 2000
Emerald Cup Nov 2 Round Robin 4 A Emerald 0
Fall E Cup Nov 3 Round Robin 4 E 1000
Fall C Cup Nov 3 Round Robin 4 C CD Fragments 3000
Fall B Cup Nov 3 Round Robin 4 B CD Fragments 5000
Barees Cup Dec 1 Round Robin 4 Barees Amusement Park D 2000
X-mas Cup Dec 2 Round Robin 4 E 1000
Official E Cup Dec 4 Round Robin 4 Ryuwn E 500
Official D Cup Dec 4 Round Robin 6 Ryuwn D 1000
Official C Cup Dec 4 Round Robin 8 Ryuwn C 2000
Official B Cup Dec 4 Round Robin 8 Ryuwn B 3000
Official A Cup Dec 4 Round Robin 8 Ryuwn A 4000
Official S Cup Dec 4 Round Robin 8 Ryuwn S 5000

Monster Rancher 2

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Won Gold Won
Sirius Cup Jan 2 Round Robin 4 B 4000
Torble University Cup Jan 2 Round Robin 4 Torble University C 3000
New Year Cup Jan 4 Elimination 8 ANY 4000
Greatest 4 Feb 2 Round Robin 4 Colart S 10000
Poannka Cup Feb 2 Round Robin 4 Poannka B Disc Chips 5000
Torles Tourney Feb 2 Elimination 4 Torles Mission D Disc Chips 1000
Kawrea Cup Feb 3 Round Robin 4 Kawrea C Disc Chips 3000
Blizzard Cup Feb 3 Round Robin 4 E Disc Chips 1000
Parepare Cup Mar 1 Round Robin 4 Parepare Resort D Magic Banana 2000
Troron Cup Mar 2 Round Robin 4 C Troron 2000
Official E Cup Mar 4 Round Robin 6 Torble University E 500
Official D Cup Mar 4 Round Robin 6 Torble University D 1000
Official C Cup Mar 4 Round Robin 8 Torble University C 2000
Official B Cup Mar 4 Round Robin 8 Torble University B 3000
Official A Cup Mar 4 Round Robin 8 Torble University A 4000
Official S Cup Mar 4 Round Robin 8 Torble University S 5000
D Spring Carnival Apr 2 Elimination 4 D Disc Chips 1000
Phoenix Cup Apr 3 Elimination 4 A 4000
C Spring Carnival Apr 3 Elimination 4 C Disc Chips 2000
B Spring Carnival Apr 4 Elimination 4 B Disc Chips 3000
IMa Chairman Cup May 1 Elimination 4 Torble University A Dino Tail 3000
M-1 Grand Prix May 2 Round Robin 4 Papas City S 10000
Colart Cup May 2 Round Robin 4 Colart C Disc Chips 3000
Taurus Cup May 3 Round Robin 4 A Taurus Horn 5000
Blue Sky Cup May 3 Round Robin 4 E 1000
Gemini Cup May 4 Round Robin 4 D Gemini's Pot 2000
Official E Cup June 4 Round Robin 6 Torble University E 500
Official D Cup June 4 Round Robin 6 Torble University D 1000
Official C Cup June 4 Round Robin 8 Torble University C 2000
Official B Cup June 4 Round Robin 8 Torble University B 3000
Official A Cup June 4 Round Robin 8 Torble University A 4000
Official S Cup June 4 Round Robin 8 Torble University S 5000
Papas Cup Jul 2 Round Robin 4 Papas City B Pure Gold 4000
Crab Cup Jul 2 Round Robin 4 Torble C Crab's Claw 3000
Nageel Cup Jul 2 Round Robin 4 D Nageel 2000
Elimination Grade S Jul 4 Round Robin 4 S 9000
Torble Sea Cup Aug 1 Round Robin 4 Torble C Star Prune 3000
Winners' Cup Aug 2 Round Robin 4 S 10000
Desert Moon Cup Aug 2 Elimination 4 Mandy D Disc Chips 1000
B Summer Carnival Aug 3 Elimination 4 B Disc Chips 3000
Monster Pups' Cup Aug 3 Round Robin 4 E Disc Chips 1000
Teromean Cup Sep 1 Round Robin 4 A Teromean 4000
Manseitan Cup Sep 2 Round Robin 4 B Manseitan 3000
Artemis Cup Sep 2 Round Robin 4 E Artemis Statue 1000
Official E Cup Sept 4 Round Robin 6 Torble University E 500
Official D Cup Sept 4 Round Robin 6 Torble University D 1000
Official C Cup Sept 4 Round Robin 8 Torble University C 2000
Official B Cup Sept 4 Round Robin 8 Torble University B 3000
Official A Cup Sept 4 Round Robin 8 Torble University A 4000
Official S Cup Sept 4 Round Robin 8 Torble University S 5000
Papas Cup Oct 2 Round Robin 4 Papas City B Pure Silver 4000
Kasseitan Cup Oct 2 Round Robin 4 C Kasseitan 2000
Rookie Cup Oct 2 Elimination 4 Colart E Disc Chips 800
Heroes' Cup Oct 4 Round Robin 6 ANY Hero Badge 500
World Monsters' Cup Nov 2 Round Robin 4 S 10000
Torble Port Cup Nov 2 Round Robin 4 Torble B Disc Chips 5000
Galoe Cup Nov 2 Round Robin 4 Galoe D Disc Chips 2000
Mandy Cup Nov 3 Round Robin 4 Mandy C Disc Chips 3000
Maple Cup Nov 3 Elimination 4 E Disc Chips 800
IMa Chairman Cup Nov 4 Elimination 4 Torble University A Pure Platina 3000
Parepare Cup Dec 1 Round Robin 4 Parepare Resort D 2000
Larox Cup Dec 2 Round Robin 4 B Larox 3000
Official E Cup Dec 4 Round Robin 6 Torble University E 500
Official D Cup Dec 4 Round Robin 6 Torble University D 1000
Official C Cup Dec 4 Round Robin 8 Torble University C 2000
Official B Cup Dec 4 Round Robin 8 Torble University B 3000
Official A Cup Dec 4 Round Robin 8 Torble University A 4000
Official S Cup Dec 4 Round Robin 8 Torble University S 5000
Legend Cup Elimination 2 Torble S
IMa vs. FIMBA 1v1 2 Torble University

Monster Rancher 3

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Won Gold Won
Brillia Grand Prix Jan 2 Elimination 4 Brillia S 10000
Wild Waves Cup Jan 3 Round Robin 6 Goat B Mocchi's Hat 4000
Mushroom Cup Jan 4 Round Robin 4 Morx Forest D Moak Soup 2000
Tropical Rumble Feb 1 Round Robin 6 Kalaragi Rainforest A Large Egg 4000
Ripples Tyro Match Feb 1 Round Robin 4 Goat E 1000
Mirage Cup Feb 3 Elimination 4 Takrama Desert C Snake Emblem 3000
Aurora Stone Match Feb 4 Elimination 8 Brillia ANY Aurora Stone 0
Morx All-Stars Mar 2 Elimination 4 Morx Forest S 10000
Tochikan Festa E Mar 4 Round Robin 6 Tochika E 500
Tochikan Festa D Mar 4 Round Robin 6 Tochika D 1500
Tochikan Festa C Mar 4 Round Robin 6 Tochika C 2000
Tochikan Festa B Mar 4 Round Robin 6 Tochika B 3000
Tochikan Festa A Mar 4 Round Robin 6 Tochika A 4000
Tochikan Festa S Mar 4 Round Robin 6 Tochika S 5000
Red Coral Cup Apr 2 Round Robin 6 Goat C Coral 2500
Yukiran Memorial Apr 3 Elimination 4 Brillia D White Ribbon 2000
Umbagi Falls Festa Apr 4 Round Robin 6 Kalaragi Rainforest B Totem Pole 4000
Sand Storm Cup May 1 Elimination 8 Takrama Desert A Cast 5000
Fresh Leaf Cup May 3 Round Robin 4 Morx Forest E 1000
Flare Stone Match May 4 Elimination 8 Takrama Desert ANY Flare Stone 0
Goat Big Tournament Jun 1 Elimination 4 Goat S 10000
Squall Cup Jun 2 Round Robin 4 Kalaragi Rainforest C Parasol 3000
Tochikan Festa E June 4 Round Robin 6 Tochika E 500
Tochikan Festa D June 4 Round Robin 6 Tochika D 1500
Tochikan Festa C June 4 Round Robin 6 Tochika C 2000
Tochikan Festa B June 4 Round Robin 6 Tochika B 3000
Tochikan Festa A June 4 Round Robin 6 Tochika A 4000
Tochikan Festa S June 4 Round Robin 6 Tochika S 5000
Aurora Tournament Jul 2 Elimination 8 Brillia B Sheriff Badge 4000
Maelstrom Cup Jul 3 Round Robin 6 Goat A Black Pearl 5000
PokePoke Bros Memorial Jul 4 Elimination 4 Takrama Desert D Brass Knuckles 2000
Asunaro Tournament Aug 1 Elimination 4 Morx Forest C Ribbon 3000
Green Tournament Aug 2 Elimination 4 Kalaragi Rainforest E Fang 1000
Takrama Heat Challenge Aug 3 Elimination 4 Takrama Desert S 10000
Aqua Stone Match Aug 4 Elimination 8 Goat ANY Aqua Stone 0
Hot Hot Tournament Sep 1 Elimination 8 Takrama Desert B Stone Shield 4000
Seagull Tournament Sep 2 Elimination 4 Goat D Horn Badge 2000
Tochikan Festa E Sept 4 Round Robin 6 Tochika E 500
Tochikan Festa D Sept 4 Round Robin 6 Tochika D 1500
Tochikan Festa C Sept 4 Round Robin 6 Tochika C 2000
Tochikan Festa B Sept 4 Round Robin 6 Tochika B 3000
Tochikan Festa A Sept 4 Round Robin 6 Tochika A 4000
Tochikan Festa S Sept 4 Round Robin 6 Tochika S 5000
Great Baum Carnival Oct 2 Round Robin 6 Morx Forest A Hairband 5000
Snow Rookie Battle Oct 3 Elimination 4 Brillia E 1000
Kalaragi Carnival Oct 4 Elimination 4 Kalaragi Rainforest S 10000
Harvest Festa Memorial Nov 1 Round Robin 6 Morx Forest B Energy Ball 4000
Prickly Water Lily Cup Nov 2 Round Robin 4 Kalaragi Rainforest D Ukelele 2000
Crystal Flower Cup Nov 3 Elimination 4 Brillia C 3000
Chloroella Stone Match Nov 4 Elimination 8 Kalaragi Rainforest ANY Jade Stone 0
Oasis Cup Dec 1 Elimination 4 Takrama Desert E 1000
Blizzard Cup Dec 2 Elimination 8 Brillia A Monster Wings 4000
Tochikan Festa E Dec 4 Round Robin 6 Tochika E 500
Tochikan Festa D Dec 4 Round Robin 6 Tochika D 1500
Tochikan Festa C Dec 4 Round Robin 6 Tochika C 2000
Tochikan Festa B Dec 4 Round Robin 6 Tochika B 3000
Tochikan Festa A Dec 4 Round Robin 6 Tochika A 4000
Tochikan Festa S Dec 4 Round Robin 6 Tochika S 5000

Monster Rancher 4

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Won Gold Won
Fullmoon Cup Jan 1 Round Robin 6 Vizley S Beef 8000
Dreamers Cup Jan 1 Round Robin 6 Togle A Salmon 7000
Snowball Cup Jan 1 Round Robin 4 Togle C Fish 3000
Fresh Snow Cup Jan 1 Elimination 4 Togle D Squid 1500
Skylark Cup Jan 1 Elimination 4 Togle E Potato 800
Blizzard Cup Jan 2 Tag Round Robin 4 Torble B Beef 6000
Official Grade C Jan 2 Round Robin 6 Ryuwn C Cake 4000
White Lily Cup Jan 2 Round Robin 4 Ryuwn E Banana 800
Official Grade S Jan 3 Round Robin 6 Vizley S Pork 10,000
Official Grade B Jan 3 Round Robin 6 Torble B Melon 6000
Official Grade E Jan 3 Round Robin 6 Togle E Carrot 1000
Official Grade A Jan 4 Round Robin 6 Vizley A Beef 8000
Garnet Cup Jan 4 Tag Elimination 4 Vizley C Beef 3500
Official Grade D Jan 4 Round Robin 6 Togle D Squid 2000
Jupiter League Feb 1 Round Robin 6 Ryuwn B Watermelon 5000
Drift Ice Cup Feb 1 Elimination 4 Ryuwn D Peach 1500
Super Nova Cup Feb 1 Tag Elimination 4 Torble E Chocolate 800
Valentine Cup Feb 2 Group 1v1 5 per team Ryuwn A Canned Fuel 9000
Butterfly Cup Feb 2 Round Robin 4 Togle C Fish 3000
Warbler Cup Feb 2 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Empress Cup Feb 3 Round Robin 4 Togle S Shrimp 8000
Spring Wind League Feb 3 Round Robin 4 Togle D Squid 1500
Twinkle Open Feb 4 Elimination 4 Torble C Melon 300
February Cup Feb 4 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Pisces Cup Mar 1 Group 1v1 3 per team Ryuwn C Beef 4000
Hyacinth Tournament Mar 1 Tag Elimination 4 Vizley D Honey Toast 2000
Rookie League Mar 1 Tag Round Robin 4 Vizley E Chocolate 800
Torble Cannon Cup Mar 2 Group 1v1 5 per team Torble S Vitamin 10,000
Aquamarine Cup Mar 2 Elimination 8 Ryuwn B Melon 5000
Tomorrow Cup Mar 2 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Rising Cup Mar 3 Round Robin 6 Torble A Canned Fuel 7000
Spring Tag Open Mar 3 Tag Round Robin 4 Torble C Beef 3500
March Open Mar 3 Elimination 4 Togle D Peach 1500
Cherry Blossom Cup Mar 4 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Sagittarius Cup Apr 1 Round Robin 6 Vizley S Beef 8000
Violet Cup Apr 1 Round Robin 4 Torble C Melon 3000
Unicorn Cup Apr 1 Elimination 4 Togle D Squid 1500
Green Leaves Cup Apr 1 Elimination 4 Togle E Potato 800
Volcano Cup Apr 2 Tag Elimination 4 Ryuwn B Beef 6000
Official Grade C Apr 2 Round Robin 6 Ryuwn C Cake 4000
Official Grade S Apr 3 Round Robin 6 Vizley S Pork 10,000
Official Grade B Apr 3 Round Robin 6 Torble B Melon 6000
Official Grade E Apr 3 Round Robin 6 Togle E Carrot 1000
Official Grade A Apr 4 Round Robin 6 Vizley A Beef 8000
Official Grade D Apr 4 Round Robin 6 Togle D Squid 2000
Coconut Open Apr 4 Elimination 4 Togle E Banana 800
Galaxy Cup May 1 Elimination 8 Togle A Salmon 7000
Nephrite Cup May 1 Tag Round Robin 4 Vizley C Beef 3500
Pluto Festival May 1 Elimination 4 Togle E Potato 800
Tycoon Cup May 2 Tag Round Robin 4 Ryuwn S Beef 9000
Emerald Cup May 2 Round Robin 6 Ryuwn B Watermelon 5000
Rose Festival May 2 Tag Round Robin 4 Torble D Honey Toast 2000
Noble Cup May 3 Elimination 8 Torble A Canned Fuel 7000
Crocus Cup May 3 Round Robin 4 Togle C Fish 3000
Jadeite Cup May 3 Round Robin 4 Togle D Squid 1500
Raspberry Cup May 3 Elimination 4 Togle E Potato 800
Cactus Tournament May 4 Elimination 4 Togle E Potato 800
Culverin Cup Jun 1 Group 1v1 5 per team Torble B Beef 7000
Apricot Cup Jun 1 Round Robin 4 Vizley D Carrot 1500
Parepare Tag Match Jun 2 Tag Elimination 8 Ryuwn A Pork 8000
Moon Stone Cup Jun 2 Round Robin 4 Togle C Fish 3000
Hydrangea Cup Jun 2 Elimination 4 Togle E Potato 800
Springthunder Cup Jun 3 Tag Elimination 4 Torble S Beef 9000
Freshgreen Cup Jun 3 Round Robin 4 Togle D Squid 1500
Swallow Cup Jun 4 Round Robin 4 Ryuwn C Watermelon 3000
White Birch Cup Jun 4 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Iera Tag Tournament Jul 1 Tag Elimination 8 Vizley S Pork 10,000
Star Festival Tournament Jul 1 Elimination 8 Vizley A Beef 7000
Bamboo Cup Jul 1 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Coral Cup Jul 2 Round Robin 6 Vizley B Melon 5000
Official Grade C Jul 2 Round Robin 6 Ryuwn C Cake 4000
Pegasus Cup Jul 2 Round Robin 4 Togle D Squid 1500
Official Grade S Jul 3 Round Robin 6 Vizley S Pork 10,000
Official Grade B Jul 3 Round Robin 6 Torble B Melon 6000
Official Grade E Jul 3 Round Robin 6 Togle E Carrot 1000
Official Grade A Jul 4 Round Robin 6 Vizley A Beef 8000
Palm Tree Cup Jul 4 Group 1v1 3 per team Vizley C Melon 3000
Official Grade D Jul 4 Round Robin 6 Togle D Squid 2000
Sunny Day Cup Jul 4 Round Robin 4 Ryuwn E Banana 800
Arcadia Cup Aug 1 Elimination 8 Togle S Shrimp 8000
Saker Challenge Aug 1 Elimination 4 Torble D Carrot 1500
Breeze Cup Aug 1 Elimination 4 Togle E Potato 800
Garuda Tournament Aug 2 Group 1v1 5 per team Togle A Shrimp 9000
Onyx Cup Aug 2 Round Robin 4 Ryuwn C Melon 3000
Halberd Cup Aug 2 Elimination 4 Togle D Squid 1500
Plasma Fight Aug 3 Elimination 4 Togle C Fish 3000
Peridot Cup Aug 4 Round Robin 6 Togle B Salmon 5000
Lavender Cup Aug 4 Elimination 4 Togle E Potato 800
Frontier Tournament Sep 1 Elimination 8 Ryuwn A Cake 7000
Virgo Cup Sep 1 Tag Elimination 4 Torble D Honey Toast 2000
Autumn Festa Sep 1 Elimination 4 Togle E Potato 800
Brave Cup Sep 2 Round Robin 6 Torble S Beef 8000
Blue Sapphire Cup Sep 2 Elimination 4 Ryuwn C Watermelon 3000
Maple Cup Sep 3 Round Robin 6 Ryuwn B Melon 5000
Autumn Wind Cup Sep 3 Round Robin 4 Togle D Squid 1500
Cosmos Cup Sep 3 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Flame Cup Sep 4 Tag Elimination 4 Vizley A Beef 8000
Libra Cup Sep 4 Round Robin 4 Ryuwn C Melon 3000
Regulus Cup Oct 1 Group 1v1 5 per team Vizley S Vitamin 10,000
Mushroom Cup Oct 1 Elimination 8 Vizley B Melon 5000
Flippers Cup Oct 1 Round Robin 4 Togle D Peach 1500
Surprise Cup Oct 1 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Official Grade C Oct 2 Round Robin 6 Ryuwn C Cake 4000
October Open Oct 2 Tag Elimination 4 Ryuwn E Chocolate 800
Official Grade S Oct 3 Round Robin 6 Vizley S Pork 10,000
Official Grade B Oct 3 Round Robin 6 Torble B Melon 6000
Official Grade E Oct 3 Round Robin 6 Togle E Carrot 1000
Official Grade A Oct 4 Round Robin 6 Vizley A Beef 8000
Aries Tournament Oct 4 Elimination 4 Torble C Melon 3000
Official Grade D Oct 4 Round Robin 6 Togle D Squid 2000
Galleon Cup Nov 1 Round Robin 4 Ryuwn S Beef 8000
Scorpion Cup Nov 1 Elimination 4 Ryuwn D Carrot 1500
November Open Nov 1 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Venus Cup Nov 2 Elimination 4 Ryuwn C Watermelon 3000
Long Horn Cup Nov 2 Elimination 4 Togle D Squid 1500
Cyclone Cup Nov 3 Round Robin 6 Togle B Salmon 5000
Cricket Cup Nov 3 Tag Round Robin 4 Torble E Chocolate 800
Mermaid Open Nov 4 Round Robin 6 Togle A Salmon 7000
Citrine Cup Nov 4 Tag Elimination 4 Torble C Beef 3500
Madrigal Tournament Nov 4 Elimination 4 Ryuwn D Peach 1500
Crescent Cup Nov 4 Round Robin 4 Togle E Banana 800
Queen's Cup Dec 1 Tag Round Robin 6 Torble S Pork 10,000
Blue Planet Cup Dec 2 Tag Round Robin 4 Ryuwn A Beef 8000
Uranus Cup Dec 2 Elimination 4 Togle D Squid 1500
White Snow Open Dec 2 Elimination 4 Togle E Potato 800
Lapis Lazuli Cup Dec 3 Round Robin 4 Ryuwn C Watermelon 3000
Iris Cup Dec 4 Group 1v1 3 per team Ryuwn B Beef 7000
Christmas Cup Dec 4 Elimination 4 Togle E Potato 800

Monster Rancher EVO

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Purse

Monster Rancher Advance

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Purse
AGIMA Prem. W Jan 2 Elimination 8 A 3200
January Cup Jan 3 Elimination 4 C 1600
Invitation Match Feb 1 1v1 2 S 0
Youth Cup Feb 1 Round Robin 4 D 800
AGIMA Official S Feb 4 Round Robin 6 S 5000
AGIMA Official A Feb 4 Round Robin 6 A 4000
AGIMA Official B Feb 4 Round Robin 6 B 3000
AGIMA Official C Feb 4 Round Robin 6 C 2000
AGIMA Official D Feb 4 Round Robin 6 D 1000
Blossum Cup Mar 2 Elimination 8 B Silver Box 2400
AGIMA Prem. S Mar 3 Elimination 8 A 3200
Mission Cup Apr 1 Elimination 4 A Gold Box 3200
Lake Ira Cup Apr 2 Elimination 4 C 1600
Spring Cup May 2 Elimination 4 D 800
Invitation Match May 3 1v1 2 A 0
Goldor Cup May 3 Elimination 4 B 2400
AGIMA Official S Jun 4 Round Robin 6 S 5000
AGIMA Official A Jun 4 Round Robin 6 A 4000
AGIMA Official B Jun 4 Round Robin 6 B 3000
AGIMA Official C Jun 4 Round Robin 6 C 2000
AGIMA Official D Jun 4 Round Robin 6 D 1000
Aspia Cup Jul 3 Elimination 8 C 1600
Vizlee Cup Jul 4 Round Robin 6 A 3200
Rookie Cup Aug 2 Round Robin 4 D Wood Box 800
Invitation Match Aug 3 1v1 2 S 0
Ocean Cup Aug 3 Round Robin 4 B 2400
Carota Cup Sep 3 Elimination 4 C Iron Box 1600
AGIMA Official S Oct 4 Round Robin 6 S 5000
AGIMA Official A Oct 4 Round Robin 6 A 4000
AGIMA Official B Oct 4 Round Robin 6 B 3000
AGIMA Official C Oct 4 Round Robin 6 C 2000
AGIMA Official D Oct 4 Round Robin 6 D 1000
Harvest Fest. Nov 3 Elimination 4 B 2400
Sprout Cup Nov 4 Elimination 4 D 800
Invitation Match Dec 2 1v1 2 A 0

Monster Rancher Advance 2

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Purse
Crocus Cup Jan 2 Elimination 8 E StarPrun 1600
Capricorn Cup Jan 3 Elimination 8 B 6000
Crystal Cup Jan 3 Elimination 8 C 4000
January Cup Jan 3 Group Elimination 4 D 2400
General Cup Jan 4 Elimination 8 S 10000
Mistral Cup Jan 4 Elimination 8 A SilvrBox 8000
New Year's Fest. Jan 4 Tribe Elimination 4 C 4000
FIMBA Amity Cup Feb 1 1v1 2 A 0
Aquarius Cup Feb 1 Tribe Elimination 4 D 2400
Diamond Cup Feb 2 Elimination 4 B 6000
Princess Cup Feb 2 Elimination 4 E 1600
AGIMA Official S Feb 4 Round Robin 6 S 10000
AGIMA Official A Feb 4 Round Robin 6 A 8000
AGIMA Official B Feb 4 Round Robin 6 B 6400
AGIMA Official C Feb 4 Round Robin 6 C 4800
AGIMA Official D Feb 4 Round Robin 6 D 3200
AGIMA Official E Feb 4 Round Robin 6 E 2000
Spirit Cup Mar 1 Tribe Elimination 4 S 10000
Dynamite Cup Mar 1 Tribe Round Robin 4 A 8000
Surprise Cup Mar 1 Tribe Round Robin 4 E 1600
Element Cup Mar 2 Group Elimination 8 S 10000
Rizer 4 Mar 3 Elimination 4 C 4000
Spartacus Fest. Mar 4 Round Robin 6 B 7200
Flower Cup Mar 4 Elimination 8 C Iron Box 4800
Blossom Cup Mar 4 Elimination 4 D 2400
Master Cup Apr 1 Round Robin 6 S Gold Box 10000
Mission Cup Apr 1 Elimination 4 A 8000
Green Leaf Open Apr 1 Elimination 4 B 6000
King X Apr 2 Tribe Elimination 4 S 10000
Youth Cup Apr 3 Elimination 4 E 1600
Lake Ira Cup Apr 4 Round Robin 4 C 4000
Kingdom Cup May 1 Round Robin 4 A 8000
Goldor Cup May 1 Round Robin 4 D 2400
Spring Cup May 1 Round Robin 4 E 1600
Falcon Cup May 3 Elimination 8 C 4000
Guardian Cup May 3 Elimination 8 D Wood Box 2400
Primary 8 May 4 POW. Only Elimination 8 S 10000
Strike Cup May 4 Elimination 8 A SilvrBox 8000
Emerald Cup May 4 Tribe Round Robin 4 B 6000
Altair Cup Jun 1 Group Elimination 4 S 10000
Aspia Cup Jun 2 Elimination 8 C 4000
Rain Cup Jun 2 Elimination 8 E StarPrun 1600
Pearl Carnival Jun 3 Group Elimination 8 B 6000
AGIMA Official S Jun 4 Round Robin 6 S 10000
AGIMA Official A Jun 4 Round Robin 6 A 8000
AGIMA Official B Jun 4 Round Robin 6 B 6400
AGIMA Official C Jun 4 Round Robin 6 C 4800
AGIMA Official D Jun 4 Round Robin 6 D 3200
AGIMA Official E Jun 4 Round Robin 6 E 2000
Sirius Cup Jul 1 POW. Only Elimination 4 B 6000
Summer Classic Jul 1 Round Robin 6 C Wood Box 6000
Rising Sun Cup Jul 1 Tribe Elimination 4 E 1600
Corona Classic Jul 2 Round Robin 6 A 8800
Sea Breeze Open Jul 3 Elimination 4 A 8000
Beach Wind Open Jul 3 Elimination 4 B 6000
Wave Crest Open Jul 3 Tribe Round Robin 4 D 2400
Vizlee cup Jul 4 Elimination 4 C 4000
Dignity cup Aug 1 Group Elimination 8 S 10000
Sunflower Cup Aug 1 Group Round Robin 4 B 6000
Rookie Cup Aug 1 Elimination 4 E 1600
Carota Cup Aug 2 Elimination 4 D 2400
IMa Amity Cup Aug 3 1v1 2 A 0
Tapota Cup Aug 3 Round Robin 4 B 6000
Sun Cup Aug 4 INT. Only Elimination 4 S 10000
Twister Cup Aug 4 Group Elimination 4 A 8000
Wild Cup Sep 2 Round Robin 6 C 6000
Island Festival Sep 2 Round Robin 4 D 2400
Rising Dragon Sep 2 Round Robin 4 E 1600
Strongman Cup Sep 3 Elimination 8 S SilvrBox 10000
Crux Cup Sep 3 Round Robin 6 A 8000
Autumn Cup Sep 3 Group Elimination 8 D 2400
Storm cup Sep 4 Elimination 8 B SilvrBox 6400
Malkt Cup Oct 1 Round Robin 4 A 8000
Neo Age Cup Oct 1 Tribe Round Robin 4 E 1600
Skill Cup Oct 2 Group Round Robin 4 C 4000
Tachyon 4 Oct 3 Tribe Elimination 4 C 4000
AGIMA Official S Oct 4 Round Robin 6 S 10000
AGIMA Official A Oct 4 Round Robin 6 A 8000
AGIMA Official B Oct 4 Round Robin 6 B 6400
AGIMA Official C Oct 4 Round Robin 6 C 4800
AGIMA Official D Oct 4 Round Robin 6 D 3200
AGIMA Official E Oct 4 Round Robin 6 E 2000
Ultimate Cup Nov 1 Elimination 4 S 10000
Brilliant 8 Nov 1 Elimination 8 B Iron Box 6400
Treasure Cup Nov 1 Tribe Elimination 4 D Wood Box 2400
The Fist Nov 2 Group Round Robin 6 S 10000
Burning Cup Nov 2 INT. Only Elimination 4 A 8000
Sprout Cup Nov 2 Elimination 4 E 1600
Trident Open Nov 3 Elimination 4 A BlkSpear 8000
Harvest Fest. Nov 3 Elimination 4 C 4000
Tribe Cup Nov 4 Tribe Round Robin 4 B 6000
Frost Cup Dec 1 Tribe Elimination 4 S 10000
New Energy Cup Dec 1 Elimination 4 D 2400
Icicle Festival Dec 3 Group Elimination 4 A 8000
Sagittarius Cup Dec 3 Round Robin 4 B 6000
Winter Cup Dec 3 Round Robin 4 D 2400
Countdown Cup Dec 4 Elimination 8 C 4800
Junior Open Dec 4 Round Robin 4 E 1600

Monster Rancher DS

Name Date Type Style Entrants Location Rank Item Purse
Heaven's Cup Jan 1 Round Robin 6 B Soda Lozenge 4500
General's Cup Jan 2 Elimination 8 A Bell Flower 6000
Guardian Cup Jan 3 Elimination 4 D Monster Candy 2200
Monster Candy Memorial Jan 3 Round Robin 6 E Monster Candy 2200
Desert Moon Cup Feb 1 Elimination 4 C Fatty Meat 3000
Crystal Tournament Feb 2 Elimination 8 D Ski. Fruit 2200
Element Cup Feb 3 Elimination 8 S Hot Lozenge 11000
Treasure Cup Feb 3 Round Robin 8 A Fire Stone 9000
Aurora Cup Feb 3 Round Robin 6 C Soda Lozenge 3200
Barba University Cup Mar 1 Elimination 8 A Red Mango 8000
Volcano Cup Mar 1 Round Robin 4 B Worm Fungus 4000
New Energy Cup Mar 1 Elimination 8 D Lif. Fruit 2500
Spring Carnival Mar 1 Round Robin 4 E Ski. Fruit 2000
Official Grade S Cup Mar 4 Elimination 8 S Silver Nugget 4000
Official Grade A Cup Mar 4 Elimination 8 A Honey Shroom 4000
Official Grade B Cup Mar 4 Elimination 8 B Blade Weed 4000
Official Grade C Cup Mar 4 Elimination 8 C Elixir 4000
Official Grade D Cup Mar 4 Elimination 8 D Int. Fruit 4000
Official Grade E Cup Mar 4 Elimination 8 E Soda Lozenge 4000
Super Star Cup Apr 1 Round Robin 8 S Silver Nugget 21000
Spring Thunder Cup Apr 2 Round Robin 6 B Medicinal Herb 4500
Gold Cup Apr 2 Round Robin 4 D Spd. Fruit 2800
Flower Cup Apr 3 Round Robin 6 C Shock Rock 3500
Mission Cup May 1 Round Robin 6 A Soybean Flour 6000
Dreamers' Cup May 1 Round Robin 8 B Honey Shroom 4000
Rookie Cup May 1 Elimination 4 E Banana Ring 2000
Strongman Cup May 2 Round Robin 4 S Soybean Flour 13000
Wild Cup May 3 Elimination 4 C Medicinal Herb 3000
Gemini Cup Jun 1 Elimination 4 D Gemini's Pot 2800
Summer Carnival Jun 1 Round Robin 6 E Spd. Fruit 2200
Aegis Cup Jun 2 Round Robin 4 S Dragon Scale 13000
Kingdom Cup Jun 2 Round Robin 6 A Spook Bug 6000
Brionac Cup Jun 3 Elimination 4 S Spook Bug 16000
Youth Cup Jul 1 Round Robin 8 E Banana Ring 2500
Spartacus Festival Jul 2 Round Robin 6 B Sea Angel 4000
Cactus Tournament Jul 2 Elimination 4 E Monster Candy 2200
Mermaid Open Jul 3 Elimination 4 D Banana Ring 2200
Official Grade S Cup Jul 4 Elimination 8 S Silver Nugget 4000
Official Grade A Cup Jul 4 Elimination 8 A Honey Shroom 4000
Official Grade B Cup Jul 4 Elimination 8 B Blade Weed 4000
Official Grade C Cup Jul 4 Elimination 8 C Elixir 4000
Official Grade D Cup Jul 4 Elimination 8 D Int. Fruit 4000
Official Grade E Cup Jul 4 Elimination 8 E Soda Lozenge 4000
Sun Cup Aug 3 Round Robin 6 S Red Mango 11000
Princess Cup Aug 3 Round Robin 6 C Worm Fungus 3500
Rainbow Cup Aug 3 Round Robin 8 D Weather Doll 2500
The Banana Ring Aug 3 Round Robin 4 E Banana Ring 2000
Platinum Memorial Sep 1 Round Robin 8 B Ice Cube 7000
Cricket Cup Sep 1 Round Robin 8 C Cricket Chime 3000
Artemis Cup Sep 1 Elimination 8 D Sculpture 2200
Autumn Carnival Sep 1 Round Robin 4 E Def. Fruit 2000
Twister Cup Sep 3 Elimination 4 A Hot Lozenge 8500
Coral Cup Oct 1 Round Robin 4 B Shock Rock 4000
Maple Cup Oct 1 Round Robin 6 D Pow. Fruit 2500
Crux Cup Oct 2 Round Robin 4 A Dragon Scale 8000
Dendron Memorial Oct 3 Round Robin 8 C Blade Weed 3000
Citizens' Day Memorial Oct 3 Round Robin 6 E Monster Candy 2200
Master Cup Oct 4 Round Robin 8 S Music Box 13000
Elixir Memorial Nov 1 Elimination 8 B Elixir 4500
Trigonon Memorial Nov 2 Round Robin 4 A Sea Angel 8000
Maple Tournament Nov 3 Elimination 4 D Def. Fruit 2200
Official Grade S Cup Nov 4 Elimination 8 S Silver Nugget 4000
Official Grade A Cup Nov 4 Elimination 8 A Honey Shroom 4000
Official Grade B Cup Nov 4 Elimination 8 B Blade Weed 4000
Official Grade C Cup Nov 4 Elimination 8 C Elixir 4000
Official Grade D Cup Nov 4 Elimination 8 D Int. Fruit 4000
Official Grade E Cup Nov 4 Elimination 8 E Soda Lozenge 4000
Winter Carnival Dec 1 Elimination 4 E Lif. Fruit 2000
Fullmoon Cup Dec 3 Round Robin 8 B Rosemoon 5000
4 Seasons Cup Dec 4 Round Robin 6 S Bell Flower 16000
Countdown Cup Dec 4 Elimination 8 C Roll Cake 3000

Gallery

For more pictures and screenshots of Monster Battles, click here.
Advertisement